Zkouška mrazem – je třeba bát se běhat v zimě?

Venku mrzne, jako když praští… leží sníh jako v pohádce.
Konečně zima jak má být!!
Dnes příspěvek asi nejvíc pro ty, kteří na podzim zabalili běžecké boty a plánují vyběhnout zase až na jaře.
V sobotu na mě čekal první letošní závod. Winter Run v Brně. Už čtrnáct dní jsem se moc těšila. Běhání v zimě ráda. Vlastně radši než v létě, když je horko. Celý týden však hlásili silné mrazy, ale nějak jsem tajně doufala, že se meteorologové zase úplně netrefí a teploty kolem -13°C budou jen na horách. V sobotu ráno v 6,30 teploměr ukazoval -10°C a o hodinu později už -11,5°C. Z obrovského nadšení se stala menší nervozita a lechtání kolem žaludku. Běhala jsem sice při -6°C, ale to bylo vlastně teplo 😀
Velké plánování oblečení. Protože jak se říká – není špatné počasí, jen špatné oblečení.
Funkční podvlíkačky a běžecké kalhoty … spodní funkční triko s krátkým rukávem … tenká šusťáková bunda a pro jistotu Salomon vestička. Teplé podkolenky, kukla, čepici, rukavice. Špionky, které byly trať zkouknout v pátek hlásily zmrazky a sníh … tak jsem chvíli přemýšlela, jestli vzít boty s hrubší podrážkou nebo klasiku. Nakonec jsem si řekla, že špuntíky budou klouzat na ledu stejně jako hladší podrážka a většina trati byla asfalt. Tak všechno zabalit a hurá na to.
I když vládla lehká nervozita, tak za chvíli v autě mezi osmi účastníky zájezdu vládla super nálada. Čím víc jsme se blížili ke startu, tím víc se teplota snižovala. Na startu už pobíhala spousta stejných bláznů jako my. Rychlá registrace… převlečení se do závodního oblečení … rozběhání se, rozvičení se a nezbytné blbnutí na startu, všichni v první lajně 🙂 No, aspoň budou krásné fotky! Naštěstí se před nás těsně před startem postavili favorité závodu.
Tak a jde se na to! Pro jistotu jsem si dala pod čepici kuklu. Přece jen na startu bylo vážně mrazivo. Teplota se nezvýšila ani o stupeň .. takže start v -12°C.

winter-run-start

Výstřel a celý dav se dal do pohybu. Na prvních sto metrech ledovka … hlavně nepřepálit začátek 🙂 Na celé trati se střídala místa s ledem, uježděným sněhem a asfaltem. Na ten jsem se v druhém kole strašně těšila. Mohla jsem chvíli vypnout hlavu, přestat hledat kam šlápnout a jen běžet. Během prvního kilometru chlad zmizel. I vestička, kterou jsem si pro jistotu vzala byla zbytečná. Na konci prvního kola jsem stáhla kuklu a běžela jen v čepici, dokonce jsem si zahrávala s myšlenkou sundat si rukavice, ale z toho mě vyvedlo, když se trať otočila proti větru 🙂
Takže oblečení super volba!!!
A jak to všechno dopadlo? Perfektní závod, s perfektní partou a… jako třešnička na dortu … má první medaile!!! Ne ta účastnická, ale opravdová, za druhé místo v kategorii 😀 Obrovská radost. Celou dobu se mi zdálo, že běžím pomalu, ale říkala jsem si, že je to normální na tom ledovatém povrchu a nekonec z toho bylo krásné průměrné tempo 5,30 min/km. Tak snad bude tento rok sportovně lepší než loňský.
Tato sobota stála v každém případě za to!!! Já a Gabča Koukalová jsme z ní udělaly stříbrnou 😀
winter-run-medaile

Proto, vy všichni, co běháte, začínáte běhat nebo to máte na plánu … žádný strach. I v zimě to jde. A možná trošku líp než v teplém počasí. Jen se správně obléci. Zkoušejte … a nepřehánějte to s oblečením. To, že je vám na začátku zima, vůbec nevadí. Za chvíli se zahřejete. Já si v každém případě posunula svou hranici, kdy je možné jít běhat, zase o kousek dál.
A jestli byste chtěli zkusit vyběhnout a nechcete sami … třeba najdete v okolí stejného nadšence. A jestli nejste daleko, tak se ozvěte. Pokusíme se to zorganizovat a vyrazíme spolu 🙂
A příště… příště něco o tom, co je alfa a omega běhu a sportu vůbec. Tak se nechejte překvapit a ahoj příště 😉